skip navigation
Wcaa logo

NCHSAA 4A Mideast Regional Track Results

05/16/2017, 1:15pm EDT
By NAS Athletics

Cary mens track and Southeast Raleigh womens track both captured their Regional Championships at the NCHSAA 4A Mideast Regional Meet on Saturday, May 13th.

Girl's Track

Southeast Raleigh dominated the competition to win the Regional Title, accumulating a total of 120 points; 40 more points than runners-up Panther creek.

Sophomore, Sierra Fletcher dominated the hurdles. She won the 100 meter hurdles with a time of 13.97 and blew by her competition in the 300 meter hurdles, clocking a time of 43.94 seconds. 

Fletcher also ran legs in the Bulldogs winning 4x100 and 4x400 meter relay teams. Joining Fletcher on the winning relay teams was Sophomore Kyna Robinson.

Robinson won the 400 meter dash with a time of 55.70, finishing just ahead of teammate Saidah Hardwick who clocked in at 56.41. 

In the field events, the girls had three girls advance in five events. Senior Candice Whitley placed second in shot put and discus while senior Courtney Murph placed third in shot put and fourth in discus. Senior Tameia Morrison placed third in discus. 

Boys Track

Cary barely edged runers up Panther Creek to claim the boy's Regional Championship ahead of Fridays State Championship meets. 

Cary finished the day with 78.5 points to Panther Creek's 74 on a day where every runner in each race determined the result on the day. 

A win in the 4x400 meter relay helped ensure Cary took home the regional title. Their victory was ushered by senior Elijah Knight who ran as an anchor in the 4x400 meter relay team.

Knight also won both the 110 meter hurdles (14.57) and the 300 meter hurdles (38.65) to help ensure victory for Cary.

State Championships

The NCHSAA 4-A Track and Field State Championships will be held this Friday, May 19th at Irwin Belk Track at NC A&T State University in Greensboro, NC.

Follow this link for a full list of students participating in Friday's State Championship meet. Read below for a list of results from this weekend's Regional Championship meet. 

Girls Team Results

  1. Southeast Raleigh - 120
  2. Panther Creek - 80
  3. Wakefield - 74
  4. Green Hope - 65
  5. Leesville Road - 41

Girls Results

100 Meter Dash

  1. Tayler Grier (Wakefield) - 11.79
  2. Jonah Ross (Garner) - 11.81
  3. Erin Johnson (Enloe) - 11.90

200 Meter Dash

  1. Taylor Scott (Wakefield) - 24.17
  2. Kyna Robinson (Southeast Raleigh) - 24.44
  3. Melicia Mouzzon (Heritage) - 24.68

400 Meter Dash

  1. Kyna Robinson (Southeast Raleigh) - 55.70
  2. Saidah Hardwick (Southeast Raleigh) - 56.41
  3. Jessica Dixon (Broughton) - 56.65

800 Meter Dash

  1. Alessandra Rodriguez (Green Hope) - 2:18.34
  2. Arianna Purvis (Rolesville) - 2:18.65
  3. Aleena Cruz (Knightdale) 2:19.05

1600 Meter Run

  1. Alessandra Rodriguez (Green Hope) - 5:11.69
  2. Calli Parlier (Apex) - 5:13.45
  3. Sarah Taylor (Green Hope) - 5:14.37

3200 Meter Run

  1. Lila Peters (Sanderson) - 11:21.97
  2. Diana Sanchez-Lopez (Rolesville) - 11:25.59
  3. Kelsey Vogel (Green Hope) - 11:27.64

100 Meter Hurdles

  1. Sierra Fletcher (Southeast Raleigh) - 13.97
  2. Taylor Scott (Wakefield) 14.12
  3. Azari'el Wilson (Panther Creek) - 14.92

300 Meter Hurdles

  1. Sierra Fletcher (Southeast Raleigh) - 43.94
  2. Kiana Stotts (Millbrook - 45.12
  3. Makiya Spencer (Panther Creek) - 46.00

4x100 Meter Relay

  1. Southeast Raleigh - 47.62
  2. Enloe - 48.96
  3. Heritage - 49.36

4x200 Meter Relay

  1. Enloe - 1:42.20
  2. Panther Creek - 1:42.33
  3. Wakefield - 1:43.68

4x400 Meter Relay

  1. Southeast Raleigh - 3:55.16
  2. Green Hope - 4:03.04
  3. Leesville Road - 4:04.97

4x800 Meter Relay

  1. Wake Forest - 9:44.94
  2. Green Hope - 9:47.32
  3. Panther Creek - 9:52.27

High Jump

  1. Morgan Smalls (Panther Creek) - 5-09.00
  2. Jade Demps (Broughton) - 5-04.00
  3. Katie Nelson (Middle Creek) - 5-02.00

Pole Vault

  1. Olivia Goodwin (Cary) - 12-00.00
  2. Elise Hall (Leesville Road - 11-06.00
  3. Midori Kirbi (Panther Creek) - 11-00.00

Long Jump

  1. Mikieja Covington (East Wake) - 18-03.25
  2. Olivia Goodwin (Cary) - 18-02.00
  3. Morgan Smalls (Panther Creek) - 17.09.25

Triple Jump

  1. Chardonei Sutton (Garner) - 37.08.00
  2. Daryn Armstrong (Panther Creek) - 37.06.50
  3. Morgan Smalls (Panther Creek) - 37-03.25

Shot Put

  1. Veronica Fraley (Wakefield) - 42-10.75
  2. Candice Whitley (Southeast Raleigh) - 38-10.25
  3. Courtney Murph (Southeast Raleigh) - 38-07.50

Discus Throw

  1. Veronica Fraley (Wakefield) - 138-06
  2. Candice Whitley (Southeast Raleigh) - 116-10
  3. Tameia Morrison (Southeast Raleigh) - 115-05

Boys Team Results

  1. Cary - 78
  2. Panther Creek - 74.50
  3. Millbrook - 69
  4. Garner - 65
  5. Green Hope - 63

Boys Results

100 Meter Dash

  1. J Johnson (Panther Creek) - 10.62
  2. Rondell Terry (Garner) - 10.70
  3. Kobe Barnes (Wakefield) - 10.74

200 Meter Dash

  1. J Johnson (Panther Creek) - 21.91
  2. Kobe Barnes (Wakefield) - 22.02
  3. Rondell Terry (Garner) - 22.04

400 Meter Dash

  1. Jalen Herring (Middle Creek) - 49.54
  2. Randolph Ross (Garner) - 50.20
  3. Brian Williams (Southeast Raleigh) - 50.41

800 Meter Dash

  1. Christian Pigues (Rolesville) - 1:54.95
  2. Andrew Brooks (Broughton) - 1:56.37
  3. Ian Delgado (Green Hope) - 1:57.40

1600 Meter Run

  1. Finn McBride (Green Hope) - 4:22.68
  2. Andrew Brooks (Broughton) - 4:23.44
  3. Wesley Provost (Apex Friendship) - 4:23.69

3200 Meter Run

  1. Ben Savino (Apex) - 9:19.02
  2. Lanier Derbyshire (Broughton) - 9:23.04
  3. Nathan Gamble (Leesville Road) - 9:23.24

110 Meter Hurdles

  1. Elijah Knight (Cary) - 14.57
  2. Jakobe Bussey (Enloe) - 15.14
  3. Sam Handy (Cary) - 15.57

300 Meter Hurdles

  1. Elijah Knight (Cary) - 38.65
  2. Seraphin Kibonge (Millbrook) - 40.53
  3. Rodrick Muldrow (Enloe) - 41.70

4x100 Meter Relay

  1. Panther Creek - 42.43
  2. Garner - 42.49
  3. Middle Creek - 43.03

4x200 Meter Relay

  1. Garner - 1:27.94
  2. Southeast Raleigh - 1:29.06
  3. Panther Creek - 1:29.43

4x400 Meter Relay

  1. Cary - 3:21.00
  2. Green Hope - 3:22.51
  3. Panther Creek - 3:22.68

4x800 Meter Relay

  1. Millbrook - 7:59.23
  2. Broughton - 8:02.20
  3. Cary - 8:02.60

High Jump

  1. Kadeavis Snead (Athens Drive) - 6-04.00
  2. Antoine Harden Jr. (Cary) - J6-04.00
  3. Randolph Ross (Garner) - 6-02.00

Pole Vault

  1. Doug Scott (Broughton) - 14-00.00
  2. Alex Smith (Sanderson) - 13-06.00
  3. Jeremy Huang (Apex) - 13-00.00

Long Jump

  1. J Johnson (Panther Creek) 22-09.00
  2. Lutalo Holly (Rolesville) - 22-08.00
  3. Darien Adams (Garner) - 22-05.00

Triple Jump

  1. Omar McBride (Apex Friendship) - 46-02.00
  2. Ryan Smith (Harnett Central) - 46-01.00
  3. Eric Haddock (Southeast Raleigh) - 45-02.00

Shot Put

  1. Uzukwu Ossai Jason (Rolesville) - 49-09.75
  2. Nick Williams (Millbrook) - 48-08.75
  3. Timon Edelen (Wakefield) - 48-08.00

Discus Throw

  1. Larry Rountree (Millbrook) - 147-08
  2. Paul Robinson (Green Hope) - 141-08
  3. DJ McClain (Fuquay-Varina) - 141-06

Tag(s): Home